
Szubjektív vélemény – gyakorlati próba nélkül: HTC Flow standalone VR szemüveg
2021-11-15
Kiterjesztett valóság a gyakorlatban: miben más, mint a többi technológia?
2021-11-15Virtuális valóság a gyakorlatban: avagy miben más, mint az AR és az XR technológia?
Az immerzív virtuális valóság egyre nagyobb utat tör magának a felhasználói közegben. Az utóbbi évek fejlesztései lehetővé tették, hogy olyan virtuális valóság eszközök jelenjenek meg a piacon, amelyek megfizethetők és minőségben egyre magasabb színvonalat képviselnek az átlagos fogyasztó számára is. Azonban a B2B szektor is felfedezte az immerízv technológiákat, de sokszor még mindig ködösek az egyes immerzív fejlesztések közötti különbségek és határvonalak. Honnan tudjuk tehát, hogy melyikre van szükségünk?
Virtuális valóság vs. AR és XR

A virtuális valóság a többi technológiával szemben semmilyen átfedést nem tartalmaz a valósággal a használat adott idejében és képében. Természetesen lehetnek egy adott VR környezetnek olyan elemei, amelyek a valós világban is léteznek, de a megteremtett környezet, amelybe belépünk, az kizárólag digitális. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne valósághű. Ha az elménk nem érezné valósághűnek az elénk táruló látványt, akkor a motion-sickness jelensége sem lépne fel: ilyenkor a virtuális térben való helyváltoztatás kontrasztban van a valós világban történő statikussággal. Azaz a virtuális valóság környezetben mozgunk, de valójában mégsem, ezért előfordulhat rosszullét is ilyen típusú alkalmazások használata közben.
Ezzel a technológiával szemben az AR, azaz a kiterjesztett valóság a valós világ elemeire építi a virtuális tartalmat. Tehát a kettő között van kapcsolat avagy átfedés. Valamint míg a legtöbb AR technológiához egy mobiltelefonra van szükségünk és annak kamerájára, virtuális valóság szemüveg nélkül és kontrollerek hiányában a VR világa zárva marad előttünk. Az XR pedig egyfajta gyűjtőfogalom, ugyanis az összes immerzív technológiát jelenti, valamint az azok közötti kapcsolatot és együttes felhasználásukat. Az Extended Reality egy olyan teret nyit meg előttünk, amely nem kizárólag virtuális vagy részben valóságos, hanem az AI és a robotika eszközei is megjelennek benne, és sokkal komplexebb élményvilág, mint az egyes „résztechnológiái”.
A VR technológia előnyei
Az utóbbi évek olyan fejlesztéseket hoztak, legfőképpen a Facebook részéről, amelyek megnyitották a VR piacot az egyszerűbb és költséghatékonyabb felhasználás felé. A Facebook által készített Oculus Quest standalone virtuális valóság szemüvegek piacvezető eszközök lettek, ugyanis nem csak a felhasználók kedvelik őket egyszerű és problémamentes használatuk miatt, hanem a vállalkozások is. Egy-egy start-up vagy kisvállalkozás számára is okos befektetés egy VR fejlesztés, ugyanis az eszköz megfizethető, hordozható, az alkalmazás költségei pedig hamar megtérülnek. De mégis hogyan? A virtuális valóság habár lassan megszokott fogalom lesz, még mindig ámulatba ejti a felhasználókat. Ha pedig élményt adunk a fogyasztónak puszta termék vagy szolgáltatás helyett, az garantált üzleti siker lesz.