AR, MR, VR, XR – „Avagy egységben az erő?”
2021-06-11Virtuális valóság a gyakorlatban: avagy miben más, mint az AR és az XR technológia?
2021-11-15Szubjektív vélemény - gyakorlati próba nélkül: HTC Flow standalone VR szemüveg
2021 október 15-én a HTC bemutatta legújabb consumer fejhallgatóját, a Vive Flow-t. A VR szemüveg ár tekintetében az 500 dollárt súrolja. A VR szemüveg hordozhatóságra lett tervezve kompakt kialakítással és 189 gramm tömeggel, meglepő, előremutató, bár van néhány kétségem, amelyekre később kitérek.
HTC Flow VR szemüveg hardverfunkciók
A HTC VR szemüveg számos olyan miniatürizálási hardverfunkciót tartalmaz, amelyeket más headsetekben nem láttunk. A „pancake” optika vékonyabb, mint bármely más kereskedelmi forgalomban kapható headset, és az állítható dioptriás lencsék lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy szemüvegesként a dioptriájukat beállítsák a fejhallgatón. A standalone VR headshet összességében könnyű kialakítással rendelkezik, amely jobban hasonlít a Magic Leap One-hoz, mint a meglévő önálló headsetek többsége.
További fontos részletek a fülhallgató szemenkénti 1.6K felbontása (nem adtak meg pontos felbontást), amely másodpercenként 75 képkocka sebességgel fut, és a HTC állítása szerint 100 fokos a látómező, bár a futásteljesítmény változhat. A kisebb lencsék nem rendelkeznek IPD beállítással, vagyis bárki, aki az IPD állítható fejhallgató külső vagy belső határait használja, valószínűleg kisebb látóteret és kevésbé kényelmes élményt kap. A bug-eye lencsék a VR szemüveg elején elrejtik az apass-through kamerákat. Egy másik érdekes funkció a fejhallgató belsejében található ventilátor, amely forró levegőt fúj az arc és a szem felé, ami a HTC állítása szerint kényelmesebbé teszi a hosszabb használatot. Ha már a kényelemről van szó, kényelmesnek tűnik a Flow kettős csuklópántos karja (amelybe fülközeli hangszórók vannak beépítve), és hogy milyen jól sikerült rögzíteniük - majd a gyakorlati tapasztalat fogja eldönteni - a fülhallgatót a hevederekhez képest.
A HTC egyértelműen újított ennél a készüléknél a hardver tervezésben, ami nem mondható el a legutóbbi fogyasztói kiadásukról, a 2019 -es Vive Cosmosról, amelyet a szakma általában az Oculus Quest (a legjobb VR szemüvegek egyike) gyengébb versenytársaként tartott számon. Ám a Flow formatervezési tényezőjének eléréséhez egyértelműen meglehetősen ellentmondásos döntésekre volt szükség, olyanokra, amelyek őszintén szólva valószínűleg meglehetősen karcsú helyet hagynak a potenciális vásárlók számára ebben a standalone szegmensben, amely 200 dollárral többe kerül, mint a nagyobb, de teljes értékű Oculus Quest 2.
Egyrészt a 499 dolláros eszköz nem rendelkezik beépített akkumulátorral - a fejhallgató használatához áramforráshoz kell csatlakoztatni, legyen az külső akkumulátortöltő vagy maga a telefon. A fejhallgató az utolsó generációs Qualcomm XR1 processzorral is rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a legtöbb olyan tartalom, amelyet úgy terveztek, hogy teljes mértékben kihasználják a versengő headsetek, például az egyik legjobb VR szemüveg, az Oculus Quest 2 előnyeit, nem támogatja a Vive Flow -t. A legmegdöbbentőbb, hogy a Vive Flow nem tartalmaz dedikált vezérlőket vagy fedélzeti bemenetet, ehelyett egy kísérő telefonos alkalmazásra támaszkodik, amely alapvető képességeket biztosít a felhasználóknak a headseten belüli tartalom vezérléséhez.
Ezeket a kompromisszumokat nem könnyű megindokolni, és a HTC a formatervezést annyira előtérbe helyezi a használhatósággal szemben, hogy nehéz helyzetbe hozza a felhasználókat. Ezért kétségeim vannak, hogy ténylegesen kinek készült ez a készülék.
Sajnálatos, hogy a fülhallgató ilyen sok kompromisszummal rendelkezik, mert sok VR rajongó - és fejlesztő - olyan teljes értékű önálló VR szemüveg opciót keres, amelyet nem a Facebook készít. Általánosságban elmondható, hogy a HTC meglehetősen durva VR piaci helyzetben van, mióta a Facebook agresszíven csökkenteni kezdte a fejhallgatójuk árait, amit a Facebook megengedhet magának, hogy veszteségesen adjon el hardvert az esetleges piaci elsőség megszerzése és megtartása érdekében, a HTC azonban nem élhet ezzel a luxussal, mivel egy sokkal kisebb cég. Az is nyilvánvaló, hogy a Facebook több milliárd dolláros befektetése több olyan termékhez vezetett, amelyek olyan szoftverekkel rendelkeznek, amelyek évekkel előrébb járnak és ráéreznek arra a folyamatra - flow:)!, amit a HTC próbál most a Flow-val.
HTC Vive Flow VR szemüveg tesztelése
A HTC már régóta részt vesz a VR piac alakításában, és a Vive Flow VR szemüveg hardver része - a kialakításából adódóan - láthatóan készen áll arra hogy a piac vezető innovációs ereje legyen és így is tekintsenek rá.
Ennek a 499 dolláros VR headshet-nek nagy kompromisszumai vannak, de merész kialakításával és jól eltalált kis méretével messze felülmúlja azokat a piacon lévő versenytársakat akik próbálnak pozíciókat foglalni ebben a piaci szegmensben és ez most több, mint ami most a legtöbb VR eszközről elmondható. A HTC VR szemüveg október 15-től előrendelhető, és a jövő hónap elején szállítják az első darabokat. Jelentkezni fogok ha már a kezemben van és be fogok számolni a gyakorlati tapasztalataimról is.
Addig is várom az érdeklődéseteket, ha bármilyen immersive technológiai fejlesztéssel kapcsolatban kerestek partnert, vagy kérdésetek van az AR, VR, MR, XR technológiák fejlesztésével vagy felhasználásával kapcsolatban.
Addig is ne feledjétek, a megoldás titka, hogy megtaláld azt, aki megoldja!
Printosh HTC Vive Flow videó megtekintése: