HTC standalone megoldása: HTC VIVE Focus Plus a gyakorlatban
2021-05-20Kovácsolás VR-ban: hogyan lesz VR élmény a lópatkolásból?
2021-06-05Standalone VR szemüveg vs PC VR szemüvegek
Mi a virtuális valóság (Virtual Reality) és mi a VR élmény 3 típusa?
A virtuális valóság egy teljesen digitális élmény, amely akár szimulálhatja, akár teljesen különbözhet a valóságtól. A virtuális valóság kifejezés egy számítógép által generált, háromdimenziós környezetre utal. A virtuális valóság megtapasztalásához és a velük való kölcsönhatáshoz a megfelelő felszerelésre, például egy pár VR szemüveg -re vagy fejhallgatóra van szüksége.
Teljesen magával ragadó szimuláció
A VR szemüvegek nagy felbontású tartalmat biztosítanak széles látómezővel, ezért úgy érzed valóban ott vagy.
Valószínű, hogy amikor a VR-ra gondolsz, akkor teljesen magával ragadó élményre gondolsz - fejre felszerelt kijelzőkkel, fejhallgatóval, kesztyűvel és talán futópaddal vagy valamilyen felfüggesztő készülékkel. Az ilyen típusú VR-t általában játéktechnikában és egyéb szórakoztató célokra használják a VR játéktermekben vagy otthon.
Félig magával ragadó szimuláció
Ebben a példában a pilóta előtti műszerek valósak, az ablakok pedig virtuális tartalmat mutató képernyők.
A félig magával ragadó élmények részbeni virtuális környezetet biztosítanak a felhasználók számára, hogy kapcsolatba léphessenek velük. Az ilyen típusú VR-t elsősorban oktatási és képzési célokra használják, és a megtapasztalást grafikus számítástechnikával és nagyméretű projektor rendszerekkel teszik láthatóvá.
Nem magával ragadó szimuláció
Az újabb videojátékok már valóban érzékelni tudják a játékos mozgását és lefordítják azt képernyő aktivitásra.
A nem magával ragadó szimulációkat gyakran kifelejtik, mint tényleges VR-t, teljesen érthetően, mert ez a mindennapi életünkben nagyon gyakori. Az átlagos videojátékot technikailag nem magával ragadó virtuális valóság élményének tekintik. Gondolj bele, egy fizikai térben ülsz, és virtuálisan lépsz interakcióba egy szoftverrel.
VR szemüveg költségkategóriák
Meghatározó tulajdonságok
Felbontás
A VR szemüvegek egyik meghatározó technikai paramétere, hogy milyen pixel felbontással képes a virtuális valóság tartalmakat megjeleníteni.
Standalone VR szemüveg - olyan eszközök, amelyek rendelkeznek a fülhallgatóba beépített virtuális valóság élményének biztosításához szükséges összes alkatrészekkel. Az önálló VR platformok közé tartozik: Oculus Mobile SDK, amelyet az Oculus VR fejlesztett ki saját önálló fejhallgatókhoz.
PC VR szemüveg - Tethered, kábelesen rögzített - fejhallgatók, amelyek megjelenítő eszközként működnek egy másik eszközhöz, például egy számítógéphez vagy egy videojáték-konzolhoz, a virtuális valóság élményének biztosítása érdekében. SteamVR, a Valve által nyújtott Steam szolgáltatás része. A SteamVR platform az OpenVR SDK-t használja több gyártó, köztük a HTC, a Windows Mixed Reality headset gyártók és a Valve headsetek támogatására.
Tracking - mozgáskoordináció
Mi a 3 DoF vagy 6 DoF a VR-ban? Mit jelent a DoF? A 6 jobb, mint a 3? Mi a különbség az orientáció és a helymeghatározás között?
A DoF a szabadság fokát jelenti. Ez egy tengely körül vagy egy tengely mentén történő mozgás fogalma. Például a könyökizület. Az összes, 3D-s térben mozgó tárgy 6 módon mozog, ez a 6 út 3 iránytengely és 3 forgótengely. Ezen tengelyek mindegyike egy DoF. Mi 3D-s világban élünk, és mind a 6 DoF-ban kölcsönhatásba lépünk vele. Ha fejhallgató viselése közben megfordítjuk a fejünket, képes lesz követni ennek a tengelynek a szögváltozását, és lehetővé teszi, hogy körülnézzünk a környezetben. A 6 DoF-ra való belépés teljesen hihetetlen, de időbe és pénzbe történő beruházást igényel a fejlesztése. Amikor egy 6 DoF rendszert használok, őszintén hiszem, hogy egy másik valóságban vagyok. Miért nem minden VR használja a 6DoF-et? Egyszerűen fogalmazva ... a költségek miatt. A 6 DoF nyomkövetéshez szükséges hardver és szoftver sokkal összetettebb, mint a 3 DoF követés.
Hardver, szoftver, erőforrás - Standalone VR szemüveg
CPU - Központi Feldolgozó Egység Sokféle feladatáért felel, de a játékokban főként a fizika és az AI számításai a meghatározóak.
Mint látható, a 6 DoF önálló headsetek CPU-i valójában nagyon közel állnak a PC minimális műszaki paramétereihez. Lemaradva az egyszerre csak egy művelet végző processzálásnál vannak, de valójában mellette rengeteget fejlődve, az erőforrás megosztásos processzálás területén.
Az nem kérdés hogy a fejlesztőknek továbbra is sok munkát kell az optimalizálásra fordítani, de a különbség mostmár elég kicsi, ahhoz hogy a PC-n lévő bármely processzorfüggő koncepciót önállóan, egy standalone VR szemüvegen is reprodukálni lehessen.
Hardver, szoftver, erőforrás - PC VR szemüveg
CPU - Grafikus Feldolgozó Egység az az elem, amely felelős a tényleges látvány megjelenítéséért. A GPU a video / grafikus kártya fő alkotóeleme, ezért ezeket a kifejezéseket gyakran felcserélhetően használják.
Mint láthatjuk, a standalone VR szemüveg és a PC közötti GPU különbségek sokkal nagyobbak, mint a CPU-nál. Ez az, ahol a fejlesztőknek lesz a legnagyobb problémája - a mobil GPU-k egyszerűen nem hasonlíthatóak össze a PC-kben található NVIDIA és AMD több száz wattos vadállat grafikus kártyákkal. Számos PC VR játéknál a 3D eszközöket teljesen újra kell rajzolni, hogy standalone-né váljanak, egyszerűsített grafikákkal, amelyek a rajzfilm stílusát részesítik előnyben a valósággal szemben. Ez jelentős munka, tehát nem minden fejlesztő fog röpködni a boldogságtól.
Felhasználási lehetőségek
PC VR (PC-alapú és PlayStation VR)
Az ötlettől, a fejlesztési fázison keresztül, a felhasználás folyamatáig.
✓ Kiscsoportos HR támogató rendszer fejlesztésére. Felhasználható a viselkedésváltozás ösztönzésére és szituációs helyzetek kezelési szintjének fejlesztésére.
✓ Munkaerő toborzó - recruitment - munkahely kiválasztás és munkahelyi környezet bemutatásásra alkalmas rendszer.
✓ Sales és orvoslátogatói csapatok támogatásához felkészítéséhez, az üzenetek értelmezéséshez.
✓ Cybersecurity prevenció cyber safe, digitális biztonságot erősítő folyamatok megértése, betanulása, gyakorlása.
✓ Munkavédelmi folyamatok, tudatosítása, gyakorlása, egyedi gépek biztonsági rendszereinek betanulása.
Standalone VR szemüveg előnyei
Nem kell hozzá számítógép.Megtérülő beruházás, olcsó fenntartás.
A PC VR-hoz képest jellemzően alacsonyabb pixel felbontás.
A kéz újjainak szintjén működő, késleltetés nélküli érzékenység.
Kevesebb a Store-ból választható program.
Nagy mozgási szabadság, a vezetékmentes működésből adódóan.
Akkumulátor merülésének veszélye.
Felhasználástól függően alkalmas kábeles összeköttetésre is.
Jellemzően nem kompatibilis a PC VR -hoz fejlesztett programokkal.
PC VR szemüveg előnyök
Közel valósághű látvány, és környezet megjelenítés, magas pixelfelbontás.
Korlátozott mozgási lehetőség.
Nincs akkumulátor lemerülési probléma.
Nehezebben mobilizálható, jobban helyhez kötött, használat előtt hosszabb installálás.
Széles választék van optimalizált, Store-ban vásárolható, nagyfelbontású tartalmakból.
Magas amortizációs költség.
A régebben fejlesztett programok is futnak rajtuk, jellemzően lefelé kompatibilisek.
Nehezen megtérülő beruházás, a gyors technikai fejlődés miatt.
Nem a VR headset, hanem a kreatív tartalom megvalósítási módja határozza meg, hogy melyik készüléket választjuk!