Kiterjesztett valóság a gyakorlatban: miben más, mint a többi technológia?
2021-11-15Az XR technológia már az ajtónkon kopogtat
2022-01-24Marker alapú AR technológia
Az AR technológia már az erdőgazdálkodások világát is meghódította. A marker alapú kiterjesztett valóság fejlesztések mellett végtelen lehetőség áll előttünk egészen a webAR-ig, és már nem csak a fogyasztói, hanem a B2B szektorban egyaránt népszerű lehetőségnek ígérkezik.
Élményerdő AR applikáció
Az erdőgazdálkodások munkája alapvetően egy olyan terület, amelynek sokszor leginkább az eredményeit lájuk, ismerjük fontosságát, de maga a folyamat „észrevétletül” zajlik előttünk. A Bakonyerdő Zrt. egyik újabb projektje az volt, hogy pontosan ezt a munkát és az erdő élővilágát, biodiverzitását szerették volna bemutatni egy teljesen új formában. Így készült el AR technológia segítségével az Élményerdő applikáció. Alapvetően a Bakonyerdő kiállítási standjához készült, hogy ne csak a felnőtteket, de a gyerekeket is játékos, látványos módon vezessék be az erdő életközösségébe. Mivel a telefon szinte elhagyhatatlan tényezője lett az életünknek, így fontos volt valami olyat alkotnunk, amely bevonja a modern eszközöket, de ezeken felül mutat számunkra valami újat is, és megadja azt a bizonyos „wow-faktort”.
Augmented Reality technológia a gyakorlatban
Maga az alkalmazás marker-alapú AR technológia, amely azt jelenti, hogy a kiterjesztett valóság alkalmazáshoz egy valós tárgyra van szükség, amelyet felismer a mobil eszköz kamerája, amelyre ráhelyezi a telefonunk vagy tabletünk képernyője a virtuális tartalmat. Ez a legtöbbet használt kiterjesztett valóság AR technológia, hiszen a fejlesztés idejében már létező valós elemhez köthető, amely maradandó, így bármikor előhívható a hozzá kapcsolt tartalom. Az alkalmazás „szarvasfejeket” használ ehhez, amelyeket beolvasva különböző elemeket jelenít meg. Ez lehet éppen a ravasz róka, nyúl és szarvas is, illetve maga az erdő életciklusa. A leghosszabb AR tartalom benne az ezt bemutató jelenetsor, amely az erdészek munkáján keresztül mutatja be az erdőgazdálkodás csínját-bínját a facsemeték növekedéstől egészen a környezettudatosság továbbviteléig és tanításáig.
Az AR technológia előnye, hogy végtelen lehetőségünk van a fejlesztés során. 2D és 3D tartalmat is tudunk létrehozni, átlátszó videókat, hirdetéseket és animált mozgásgrafikákat is. Alkalmazhatunk benne 360 fokos látószöget is, így a 3D elemek még élethűbbek lesznek. Ezek mozoghatnak is, de választhatjuk a statikus megoldást is. Az élményerdő során mi a 3D animált megjelenítést választottuk 360 fokos látószöggel, így minden állat szinte életre kel a telefonunk képernyőjén át. Emellett az erdő életciklusának bemutatása során egy videót hoztunk létre, amelyhez a különböző fázisokat szövegesen hozzátettük, és közelebbről is meg tudjuk szemlélni az egyes elemeket. Egyszerűen ráközelítünk az objektumokra, így például a kis erdész figurájára, és közelről látjuk, ahogy éppen elülteti a facsemetét vagy csak a felmérést végzi éppen.
B2B AR tartalom
Az AR technológia nem csak a fogyasztói szektorban népszerű, hanem a vállalkozások között is. Mivel egyszerűen használható, hiszen csak egy mobil eszköz kell hozzá, sok marketing és PR fogás támaszkodhat rá. Egyszerű, de nagyszerű, mivel látványos, sokkal könnyebben ragadja meg a figyelmet, és nem csak applikációval tud működni, hanem webalapon is. Ez pedig a webAR technológia, amelyhez csak egy linkre van szükségünk, és a készülék azt beolvasva azonnal az internetes virtuális technológiára fog navigálni bennünket.
Ezt QR-kódokkal, közvetlen linkekkel vagy NFC chippel is elő tudjuk hívni. Emellett a webAR mind az androidos, mind pedig az iOS-es készülékek többségén támogatott, így semmi nem áll az AR technológia útjába, ahogy a miénkbe sem, vagy ahogy mondani szoktuk: a jövő legjobb módja az, ha feltaláljuk. Mi pedig pont ebben tudunk segíteni!