A VR fejlesztés lehetőségei
2019-10-31VR fejlesztés 2020-as trendjei
2019-11-06A VR nagytestvére: AR a gyakorlatban
Az AR fejlesztés világa túlszárnyalni látszik a VR-t a 2020-as évre. Az AR ipari felhasználási köre egyre bővül: az IKEA-tól kezdve az egészségügyön és a 3D CT-ken keresztül egészen a Boeing-ig számtalan helyen megjelenik az AR és az AR szemüveg. A technológia piaca egyre értékesebb, egyre több dollármilliárd vándorol a fejlesztésbe. A 2020-as évek a VR és az AR évei lesznek.
AR, VR és MR?
Sokan ismerjük a Snapchat alkalmazást, amelynek lényege többek között, hogy számtalan vicces filter közül választhatunk, amelyek átalakítják az arcunkat vagy a környezetünket. Viszont az e mögött rejtőző technológiával többségünk nincs tisztában. Szükségeltetett egy tanulórendszer, amely arcfelismerésre képes, és erre építették rá az AR-t. De mi az az AR? Az Augumented Reality hasonló a VR-hoz vagy a Mixed Realityhez, esetünkben azonban a valós térben mozgunk, és egy szemüveg vagy egy kijelző segítségével látjuk a valós környezet virtuális eszközökkel módosított változatát. Ez eddig rendben van, de mégis ez mire jó?
Mire jó az AR fejlesztés?
Augumented Reality és az öregedő munkaerő Feltettük tehát az egymillió dolláros kérdést, így érdemes arra választ is adnunk. Azonban ahelyett, hogy az AR fejlesztés úttörő és innovatív jellegét hangsúlyoznánk, néhány gyakorlati példát hoztunk, ami önmagáért beszél. Az Unilever, amely globális szinten gyárt különböző fogyasztási cikkeket, azon probléma kapujában találta magát, hogy szellemi tőkéjét is alkotó munkásainak nagyja elmegy lassan nyugdíjba. Ebből az következik, hogy új munkások kellenek, akiket be kell tanítani, de mire a megfelelő szintre eljutnak, a hibákból rengeteg anyagi veszteség is származik. Ennek megoldására kitalálták, hogy a kezdő szakemberek telefonjukra töltsenek le egy AR appot. Az appon át csatlakoztak egy tapasztaltabb kollégájukhoz, aki látta a saját képernyőjén a telefon kamerája által befogott részt, és instrukciókkal látta el képzetlenebb társát. Az instrukciók pedig delikvensünk telefonjának képernyőjén is megjelentek mindenféle virtuális jel kíséretében.
A repülőgéphuzalozás labirintusa
A Boeing például szinten rákapott az AR szemüvegekre. Ami a repülőgépek gyártásánál az egyik legnagyobb fejfájást okozza, az a gépek huzalozása. Ez esetben 6 méter hosszú tervrajzok álltak rendelkezésükre a pontos leírással, viszont ezek tanulmányozása és hibátlan integrálása rengeteg gondot okozott, és sokszor kellett újrakezdeni illetve javítani a gépeken emiatt. A Boeing így a szakemberekre AR szemüveget adott, amely segítségével mindig csak az adott rész tervrajzát látták maguk előtt munka közben. Tanulmányok szerint a 3D-s technológia 90%-kal hatékonyabb információátadásban, mint a kétdimenziós párja. A Boeing esetében ez 30%-os idő- és munkaspórolást jelentett. Emellett az e-commerce is hatalmas lehetőséget lát az AR-ban, amik hozzájárulnak, hogy az amúgy is növekvő szektor még többet érjen a piacon. Az IKEA már régóta alkalmazza, hiszen az applikációjával a különböző bútorokat „bepróbálhatjuk” a lakásunkba.
AR fejlesztés és a sebészi beavatkozások
Hogy ne vágjunk azonnal a közepébe, előbb pár, szintén kapcsolatos AR alkalmazást is megemlítenénk, amely az egészégügy és az orvosok munkáját szeretné könnyebbé tenni. A BioFlight az AR/VR fejlesztés területén olyan alkalmazásokat alkotott, amelyek az orvosok és az orvostanhallgatók számára az új eljárásokat és technikákat ismertetik. Mint említettük a 2D-s tanulás helyett sokkal effektívebb a 3D-s módszer, emellett időt is spórol meg az amúgy is leterhelt egészségügyi szakemberek számára. Az EchoPixel elérte az AR szemüveggel, hogy hasi CT-ket tudjon átalakítani 3D-s képpé az orvosok számára. A Proximie pedig egy olyan virtuális felületet alkotott, amely által a nem jelenlévő sebészek is látják a beteget, és segítséggel tudják ellátni az operáló orvost. Emellett a Help Lightning- Vipaar arra volt képes, hogy a viselő orvos AR szemüvege megjelenítse sebésztársai kezét, így látja, hogy hol van szükség jobban a figyelmére, vagy hogy mit tanácsos még elvégeznie a betegen. Ezeket a megoldásokat még természetesen tesztelik, de mindenképpen hatalmas ugrást jelente az orvostechnológiában, és megreformálná az általános kórházi kezelések világát is.
Az AR fejlesztés sikerét a statisztikák is igazolják
Az Augumented Reality technológia azonban nem csak ezekben a szektorokban jelenik meg. A tanítás terén, a katonaságban és a navigációs felületek kapcsán is egyre nagyobb sebességgel tör előre. 2016-ban elvégeztek egy felmérést, amelyben az átlag fogyasztókat kérdezték, hogy mit gondolnak az AR technológiáról. 70%-uk úgy gondolta, hogy az AR segíthet nekik új készségeket elsajátítani és tanulni. Több mint 60%-uk pedig az egészségügy javulását és fejlődésének lehetőségét látta. Egy Deloitte által készített felmérés alapján a megkérdezett vállalatok 88%-a használ már most valamilyen formában AR technológiát. Tavaly még az AR/VR piacát 27 milliárd dollárra becsülték, ez 2020-ra elérheti a 200 milliárdot. Az AR pedig nagy valószínűséggel túlszárnyalja a VR-t is. A piac bővül, a társadalom alkalmazkodik és az elfogadottság is hatalmas. Most már csak az idő kérdése, hogy mikor lesz mindebből hétköznapi valóság.