VR fejlesztés 2020-as trendjei
2019-11-06Vive Cosmos: hardveresen bővíthető headset a HTC-től
2020-03-19Verseny a legjobb AR szemüveg címéért
A Facebook a háttérben gőzerővel azon dolgozik, hogy az Apple következő nagy dobása kudarc legyen.
Több mint 2,45 milliárd havi aktív felhasználóval a világ legnépszerűbb közösségi hálózata. A Big Tech cégnek azonban ambiciózus célja, hogy kibővítse tevékenységét a 2020-as években, amelynek egyik fókusza az AR technológia. Amint az már rengeteg jelből látszik, a vállalatot jelenleg nagyon érdekli a játékpiacra való belépés. A múlt héten szakmai körökben elterjedt, hogy a Facebook fejlesztési forrásainak nagy részét egy kiterjesztett valóság AR headset (AR szemüveg), valamint egy mobil operációs rendszer és az azt kiszolgáló chipek fejlesztésére fordítja.
A Facebook operációs rendszere: az AR szemüveg előfutára
A 2010-es évek elején a Facebook a HTC-vel együttműködve belevetette magát a mobil ágazatba. A két vállalat együtt fejlesztett egy okostelefont, amely integrált közösségi média funkcióval rendelkezett. A fogyasztókat azonban hidegen hagyta a Facebook telefon, nem akartak vásárolni belőle. Ez azonban mégsem szegte kedvüket, és most a Californiában található Menlo Park székhellyel egy önálló mobil fejlesztő részleget hoztak létre egy mobil operációs rendszer felépítésére. Andrew Bosworth, a Facebook hardvervezetője ezt azzal magyarázza, hogy a vállalat meg akarja őrizni pozícióját a fogyasztói elektronikai piac fejlődésével párhuzamosan.
"Nagyon szeretnénk biztosítani, hogy a következő generáció gondolkodásában és hétköznapjaiban is legyen hely nekünk" - mondta az ügyvezető igazgató. „Nem gondoljuk, hogy bízhatunk a piacban vagy a versenytársakban ennek biztosítása érdekében. Így inkább mi magunk is megcsináljuk. "
Noha a jelenben biztosítani akarják, hogy gyümölcsöző legyen az együttműködés az Apple és a Google mobil ökoszisztémájával, azért a jövő felé is tekintenek. Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója úgy véli, hogy az intelligens szemüveg, egy AR szemüveg, csökkenteni fogja vagy akár idővel ki is váltja az okostelefonokat mintegy mindenütt jelenlevő elektronikus okoseszköz. Ezért a vállalat egy önálló mobil operációs rendszert fejleszt a következő generációs AR hardverrel együtt.
A Facebook hardverprojektjei
A szeptemberi bejelentés, hogy a Facebook együttműködik a Ray-Ban anyavállalatával, a Luxotticaval, egy AR szemüveg kifejlesztése érdekében, kisebb meglepetést okozott. A bővebb infók már arról szóltak, hogy valami hasonlót hoznának létre, mint a Snapchat szemüvege, ezzel is felmérve ennek a szegmensnek a vásárlóerejét. De a Facebook azt is tervezi, hogy fejlettebb, online rendeltetésű fejhallgatót készít AR funkcióval; tehát az AR technológia központi szerepet kapott.
Jelenleg a Facebook okostelefon-gyilkosát Orion kódszámmal 2023-ban indítják. Ezenkívül a social média társaság a közelmúltban lépéseket tett a hardver részlegének megerősítése érdekében: három hónappal ezelőtt felvásárolták a CTRL-Labs céget. Állítólag a felvásárlást a cég kihangosító technológiájának az AR fejlesztés területen történő felhasználása indokolta.
A vállalat egy 77.000 négyzetméternyi nagyságú fejlesztőközpontot épít fel, ahol elsődlegesen a hardverfejlesztésre koncentrálnak. Ezenkívül a Facebook ez év elején megpróbálta - sikertelenül - megvásárolni a Cirrus Logic nevű félvezető gyártót. A cég szándékában áll a chipgyártót eltéríteni attól a szándékától hogy kifejezetten az Apple hardveréhez készítsen alkatrészeket. Jelenleg a Facebook és a Cirrus Logic tárgyalásainak végeredménye ismeretlen, mivel egyik fél sem adott ki közleményt vagy kommentálta a megbeszéléseket. De ha netán negatív eredményre jutnak, a Facebooknak nem lesz nehéz más chip komponenseket gyártó vállalatokat megszereznie. Több mint 52 milliárd dolláros készpénztartalékkal a vállalatnak elegendő pénze van ahhoz, hogy gyakorlatilag bármilyen félvezetőgyártásra szakosodott céget megvásároljon.