2024 az Apple Vision Pro AR szemüveg éve
2023-07-26WebAR vs AppAr
2024-07-15Meta Quest 3 vs Quest 2: Miben más az új generációs Meta VR headset?
A virtuális valóság technológia szerelmesei nagy elvárásokkal tekintettek az új Meta Quest 3 VR headset megjelenésére. Tavaly októberben került piacra a termék, amely elődjéhez képest számos fejlesztést és újítást hozott. Ebben a cikkben megvizsgáljuk mindkét VR headset legfontosabb funkcióit 7 szempont alapján, és nem csak technikai, de üzleti nézőpontból is kielemezzük, hogy a Meta Quest 2 vagy a Quest 3 a jobb választás a B2B szektorban.
1. Teljesítmény
A Meta Quest 3 természetesen továbbfejlesztett hardveres eszközökkel lett felszerelve: erősebb processzor és megnövelt RAM (6GB-ról 8GB-ra bővítették). Mindezek lehetővé teszik a zökkenőmentesebb VR élményt és a komplexebb, igényesebb VR alkalmazások fejlesztését a headsetre. A processzort illetően azonban az arányosított teljesítmény nagyjából megegyezik a Quest 2 tulajdonságaival: amennyivel erősebb a Quest 3, annyival bonyolultabb VR alkalmazásokat bír el.
Nyertes: Meta Quest 3. Habár a teljesítmény szintje nagyjából megegyezik, a teherbíróbb hardver magasabb szintű VR élményt tesz lehetővé.
2. Audio
A Meta Quest 3 jellemzőinél kiemelték a térbeli audio rendszert. Ez teltebb hangzást eredményez a Meta Quest 2-höz képest.
Nyertes: Meta Quest 3. A továbbfejlesztett audiotechnológiának köszönhetően fokozottabb immerzív élményt nyújt. mint elődje. lehetővé.
3. Kijelző és optika
Optika
Ezen a területen kicsit jelentősebb változásokat hozott a Meta Quest 3. Az új VR headset úgynevezett Pankcake lencsékkel (egy lapos és vékony típusú objektív köznyelvi elnevezése) lett felszerelve. Ez például lehetővé teszi, hogy sokkal élesebb a kép a VR tér széleinél. Ez a Quest 2-nél egy zavaró probléma volt, amit ezzel kiküszöbölni látszott a Meta. Ezen kívül szebb a kép és kontrasztosabbak a VR tartalmak.
Illetve egy említésre méltó részlet, hogy a headset igazítható lett a pupillák közötti távolság alapján (IPD – interpupillary distance). A Quest 2 használata közben 3 opció közül választhattunk: 58 mm, 63 mm, 68 mm. A Meta Quest 3 ezzel szemben slidert/ csúszkát használ, és a minimum és maximum étékeket is kitolták 53 és 75 mm-re..
Nyertes: Meta Quest 3. Az új optikai megoldásoknak köszönhetően komfortosabb a VR élmény: magasabb immerzivitás érhető el az élesebb szélekkel, illetve szélesebb réteg is tudja komfortosan használni a csúszka beiktatásával az IPD beállításának köszönhetően.
Kijelző
A kijelző tekintetében két dologról érdemes beszélni, a szemenkénti felbontásról és a látómezőről. Mindkét esetben továbbfejlesztett megoldásokat kaptunk. A Meta Quest 2 1832x1920-as szemenkénti felbontással rendelkezett, a Meta Quest 3 már 2064x2208-as arányokat kapott. A látómező (field of view) pedig 90 fokról 100 fokra emelkedett (horizontálisan).
Nyertes: Meta Quest 3. A jobb minőségű képnek és szélesebb látómezőnek köszönhetően realisztikusabbá tehetők a VR tartalmak, és könnyebben is merülnek el benne a felhasználók.
4. Kontrollerek
A Meta Quest 2 kontrollereinek egyik jellegzetessége az úgynevezett tracking gyűrű volt. A Meta Quest 3-nál ezt már nem találjuk meg, ugyanis megtalálták a módját, hogy a vezérlő alja körül szétszórják az infravörös nyomkövető LED-edeket, így már nincs szükség a gyűrűre. Ezzel javítottak a designon és kényelmesebb használni a kontrollereket. Ami még érdekessége az új Meta Quest 3-nak, hogy TruTouch Haptics funkcióval látták el. Ez a Meta elmondása szerint azt jelenti, hogy a kontrollerek jobb haptikus visszajelzéseket tudnak küldeni a felhasználónak (többféle vibrációs lehetőség).
Nyertes: : Meta Quest 3. A tracking ring nélkül a kontrollerek használata sokkal komfortosabb élményt nyújt.
5. Kényelem
Habár már több helyen érintettünk pár kényelmi funkciót, érdemes még megemlítenünk pár új feature-t, amellyel felruházták a Meta Quest 3-at.
• Súly: Habár a Quest 3 körülbelül 10 grammal nehezebb, ezzel egyidőben 40%-kal kisebb is.
• Fejpántok: A felhasználói tesztelések alapján a Meta Quest 3 fejpántjai jobban állíthatók, és azok számára is kényelmesebb, akik szemüveget viselnek. Elérhető nekik egy gomb, amivel a lencsék távolságát tudják állítani a szemükhöz képest, így komfortosan befér mögé saját szemüvegük is.
• VR tér: A Meta Quest 2 is automatikusan feltérképezte a körülöttünk lévő VR teret, a Meta Quest 3 esetében azonban gyakorlatilag mi magunk rajzolhatjuk meg a játéktér határait a kontroller segítségével. A szemüveg ezek után ehhez a területhez optimalizálja a VR tartalmat.
- Súly: Habár a Quest 3 körülbelül 10 grammal nehezebb, ezzel egyidőben 40%-kal kisebb is
- Fejpántok: A felhasználói tesztelések alapján a Meta Quest 3 fejpántjai jobban állíthatók, és azok számára is kényelmesebb, akik szemüveget viselnek. Elérhető nekik egy gomb, amivel a lencsék távolságát tudják állítani a szemükhöz képest, így komfortosan befér mögé saját szemüvegük is.
- VR tér: A Meta Quest 2 is automatikusan feltérképezte a körülöttünk lévő VR teret, a Meta Quest 3 esetében azonban gyakorlatilag mi magunk rajzolhatjuk meg a játéktér határait a kontroller segítségével. A szemüveg ezek után ehhez a területhez optimalizálja a VR tartalmat.
Nyertes: Meta Quest 3. A kényelmi funkciók továbbfejlesztésének, illetve a kompaktabb designnak köszönhetően az elsőszámú hordozható standalone VR headsetnek számít a Quest 3.
6. Hand-tracking / Kézkövetés
A hand-tracking, avagy kézkövetés azt teszi lehetővé a felhasználó számára, hogy kontrollerek nélkül, kizárólag kézmozdulatokkal navigáljon a VR térben. A Quest 2-nél ezek még nem voltak túlságosan kifinomultak, így tanácsosabb volt a kontrollerekhez ragaszkodva használni a VR szemüveget. A Meta Quest 3 esetében azonban jelentősen továbbfejlesztették ezt a funkciót. Az alábbiakban egy ábrát is mellékeltünk a használható kézmozdulatokról.
Nyertes: Meta Quest 3. A biztosabb hand-trackingnek köszönhetően szabadabb használatot biztosít az elődjéhez képest.
7. Árazás
Árazás tekintetében a Meta Quest 2 128 GB-os verziója 250$ dollár körül mozog (a 256 GB-os már 300 dollárra rúghat), ezzel szemben a Meta Quest 3 128 GB-os modellje majdnem 500 dollár, míg a 256 GB-os már 650$ - tehát minimum a duplája.
Nyertes: Meta Quest 2. A feleakkora eladási költségnek köszönhetően, még ha a bővített memóriával rendelkező készüléket is vesszük, jelentős összeget spórolhatunk a Meta Quest 3-hoz képest.
Melyiket javasoljuk a B2B szektorban?
A B2B szektorban egy immerzív készülék mindig befektetési céllal kerül a céges eszköztárba. Mielőtt még eldöntenénk, hogy melyik VR headset alkalmasabb üzleti felhasználásra, figyelembe kell vennünk két kritikus kérdést:
• Mennyire vagyunk ismeretesek a VR technológiával?
Annak fényében, hogy kezdőként vagy már a VR technológiával ismeretes vállalkozásként szeretnénk befektetni egy VR applikációba és vele együtt a szükséges VR headsetbe, eltérő elvárásokkal rendelkezünk. A Meta Quest 2 teljesen megfelelhet begy elsőkörös befektetésnek, tesztelhetjük a VR applikációt, illetve a Meta ugyanúgy támogatja a Quest 2-őt és rendszeres frissítésekkel látja el.
• Milyen időintervallumra tervezünk?
A második fontos szempont, hogy egyszeri VR alkalmazásról van szó, vagy pedig hosszútávon szeretnénk befektetni a VR technológia lehetőségeibe. A B2B szektorban általában utóbbiról van szó, hiszen 3-5 éves projektkeretekben gondolkozunk, és időtálló fejlesztéseket szeretnénk látni. Ennek fényében csakis a Meta Quest 3 lehet a választott VR szemüveg.
Nyertes: Meta Quest 3. A fentebb részletezett szempontok alapján a Quest 3 fejlesztésével a Meta megalkotta a következő generációs standalone készülékek új piacvezető termékét. Hardver tekintetében jelentős újításokat hozott, és még ha kezdő üzleti VR alkalmazásban is gondolkozunk, a minőségi és kényelmi ugrás teljes mértékben kárpótol a headset magasabb árával szemben. A B2B szektorban hosszútávra gondolkozunk, ezért csakis az újabb generációs VR szemüveget ajánljuk!