Az XR technológia már az ajtónkon kopogtat
2022-01-24Hogyan működik az NFT?
2022-01-312022 legnagyobb trendje: a metaverse
A tavalyi év jelentős technológiai változásokat hozott az IT és az internet világában.
A blockchain technológia
egyre több felhasználót ért el az NFT-ken keresztül, míg az immerzív technológiák piaca is hatalmas bővülésnek indult. Az egyik legnagyobb bejelentés mégis a metaverse volt.
Mi a metaverse jelentése ?
Az utóbbi év egyik legnagyobb technikai újdonsága a metaverse megjelenése volt, amelyet egy új, a jövőt képviselő digitális világ koncepciójaként mutattak be a nagyközönségnek. Sokak szerint a metaverse azonban nem csak új eszközök és IT fejlesztések sorát foglalja magában, hanem inkább az emberek interakcióját ezekkel a technológiákkal. A legfőbb változás, amelyet a metaverse elhoz, az a decentralizáltság, és a fogyasztók kezébe áthelyezett hatalom az interneten. A tartalomgyártás és a fogyasztók közötti interakciók változnak meg a blockchain és az immerzív technológiák következtében. Ennek a két technológiának a fejlődése az, amely lefekteti a metaverse alapjait.
FONTOS! A metaverse és a metaverzum nem ugyanazt jelenti. A metaverzum a metaverse egy helyére utal, nem magára az egész entitásra. Így például egy adott virtuális világ a metaverse-en belül, amelyet épp használunk, egy metaverzum. (Ez lehet épp egy játék virtuális világa, vagy a Facebook által kialakított környezet.)
Így ha feltesszük magunknak azt a kérdést, hogy mi az a metaverzum?, már tudni fogjuk, hogy a metaverse egy „helyére” utalunk, nem az egész metaverse hálózatra.
A metaverse kiépüléséhez szükséges technológiák
A metaverse fogalmáról és kiépítéséről minden vezető IT vállalatnak megvan a sajátos véleménye és elképzelése: a Facebook Metaját Mark Zuckerberg vezeti, és már elkezdték a metaverse birtokba vételét, pedig annak egyik alapvető szabálya, hogy senki sem uralhatja. A multik azonban megpróbálják, de nem csak az új Meta, hanem a Microsoft is. A technológiai fejlődés azonban a fogyasztókat akarja a középpontba helyezni: a web3 (és a blockchain), a standalone VR készülékek és a webAR mind azt szolgálják, hogy elérhetőbb legyen számunkra mindaz, amit metaverse-ként ismerünk. Hiszen a metaverse maga az internet.
Web3: a metaverse korai alapja
A web3 technológia még nem épült ki teljesen, azonban ez lesz az internet következő nagy iterációja. Jelenleg a web 2.0 van használatban, ami a felhasználók által történő masszív tartalomgyártást jelentette, mind publikus, mind pedig privát téren az internet felületén. A hátulütője mindennek a személyes adatok megosztása volt, amelyet egyes monopóliumok kezeltek és irányítottak. A web3 ebben is változást hoz majd számunkra. A decentralizáltság és a blockchain technológia* következtében megjelentek az úgynevezett ’dappok* ’ (decentralizált alkalmazások). Bárki képes különböző dappokat építeni és használni azokat. Illetve az okos szerződéseknek * köszönhetően a pénz és értékátutalások is harmadik, hivatalos fél nélkül mehetnek végbe a felhasználók között.
Standalone VR
A virtuális valóság technológia az átlagfogyasztó számára a jövő generáció eszközeként élt, hiszen a készülékek nagy része olyan árkategóriában mozgott, amelyet csak kevesen engedhettek meg maguknak. Ez azonban változott az utóbbi évek során. A standalone VR készülékek megjelenésével hordozható, egyszerű és vezeték nélküli headseteket kaptunk, amelyek minőségben a PC VR eszközökhöz állnak közel, árban viszont általuk végre megfizethetővé vált a virtuális valóság élmény. A Facebook (azaz most már Meta) által készített Oculus Quest a piacvezető eszköz ár-érték arányban, de a HTC szemüvegei is jó opciók lehetnek az otthoni használatra.
WebAR
A metaverse részeként az immerzív technológiák egyre nagyobb teret kapnak: a VR és a hozzá tartozó standalone készülékek mellett azonban az AR nagyobb piaci szegment takar jelenleg, mivel bármelyik mobil eszközünkről elérhetővé válnak az alkalmazásai. Ami itt forradalmat jelent, az a webAR technológia. Ennek köszönhetően a kiterjesztett valóság tartalmak eléréséhez már applikáció letöltésére sincs szükségünk, hanem csak egy webes linkre és internetre. Az androidos telefonok több mint 75%-a támogatja ezeket, míg az iOS-es készülékek közül a 12-es verzióval rendelkező eszközök több mint 90%-án használható a webAR.
Hogyan tovább?
Azt, hogy milyen formát ölt meg valójában, mindannyian csak találgatjuk. A multik már megkezdték a fogalom átformálását saját képünkre, de a metaverse ennél sokkal többről szól. Mi, fogyasztók leszünk azok, akik a legmeghatározóbb szerepet kapnak. Minél többet használjuk a decentralizált appokat, a blockchain technológiát, készítünk NFT-ket, készítünk tartalmat és fejlesztünk saját produktumokat, annál színesebb lesz az a világ, amit metaverse-ként ismerünk. Így tényleg csak mi tudunk ennek határt szabni, ha akarunk.
A jövő előrejelzésének legjobb módja az, ha feltaláljuk! Hozd el hozzánk az ötleted, mi pedig megvalósítjuk!