A statisztikák szerint 2020-ban az immerzív technológiák piaca egy közel 19 milliárd dolláros területté nőtte ki magát, ami azt jelenti, hogy egy év alatt szinte megduplázódott a tavalyi 10 milliárdhoz képest. Felmérések alapján pedig a kiterjesztett valóság az oktatásban az egyik legfeltörekvőbb technológiának számít. Mint B2B marketing ügynökség, elhoztuk a legfontosabb szektorokat, amelyekben az immerzív virtuális valóság átformálja az eddigi kereteket.
Az Európai Unió készített a témában egy hasznos tanulmányt, amelyben összeszedték szektoronként például a virtuális valóság fejlesztés, AR fejlesztés, tehát az immerzív technológiák felhasználási példáit napjainkban. Hollandiában a KRESZ megismertetésére használnak VR környezetet. Azonban az AR, az MR vagy éppen az XR múzeumokban is nagyon hasznos technológiának ígérkezik. Egyre több a VR kiállítás: például Rembrandt műveit és munkásságát ismerhetjük meg egy teljesen digitális térben. Nyilván a közszféra szempontjából a konkrét oktatási rendszer és a múzeumi kulturális élet nagy hasznát veszi ezeknek a lehetőségeknek. Azonban rengeteg más szegmensben jelenik meg hasonló célzattal a technológia.
Az amerikai hadseregben például 2012-óta használnak VR környezetet és annak fejlesztéseit a katonák kiképzésében. Az egészségügy a sebészek gyakorlati képzésében használ most már XR technológiát is, sőt, 2025-re ezt a szektort jósolják a második legnagyobb piaci szegmensnek az XR felhasználás területén. A pontosság és precizitás egy sebész legfontosabb képessége, így a virtuális környezetben való gyakorlás statisztikailag bizonyítottan fejleszti az orvostanhallgatók képességeit. Emellett az XR oktatásban való egyik legnagyobb potenciálja a vállalati és mérnöki területeken történő továbbképzésben lesz. A nehezen hozzáférhető gépeket, vagy éppen a távolságokat áthidalni lesz hivatott az Extended Reality és minden alfaja.
Az ADHS-s, azaz figyelemzavaros gyermekek száma növekvő tendenciát mutat, így egy kiterjesztett valóság alkalmazás számukra segíti a tanulási folyamatot, hiszen minden új információ a 90%-a maradandónak bizonyul, ha azt tapasztalati úton szerzik meg.
A kiterjesztett valóság az oktatásban azért is bizonyul ekkora piacnak, mert a mai gyermeknek már kb. 73%-a rendelkezik okostelefonnal, és az AR fejlesztés alkalmazásaihoz nincs is másra szükségük, csak erre az eszközre.
Egy másik vállalat számára intenzív VR training alkalmazást fejlesztettek ki, amely a menedzserek munkáját hivatott megkönnyíteni. Emellett már most vannak olyan multicégek, amelyek virtuális túrákat tartanak a munkakörnyezet és a munkahely bemutatására a jövendő dolgozóknak. Egy standalone készülék szükséges ehhez csupán. Ez akkor a leghatékonyabb megoldás, ha nagy távolságok áthidalására van szükség, és a dolgozók jó része is ingázni fog vagy éppen vendégmunkás.
Az AR fejlesztés 2023-ra több mint 5 milliárd dolláros piaccá növi ki magát, amellyel átveszi a vezetést az immerzív virtuális valóság technológiái között.
B2B marketing ügynökség az immerzív virtuális valóság területén
A VRBizz a Printosh egyik szegmense. A vállalatunk már majd 30 éves tapasztalattal rendelkezik a marketingeszközök területén, és a digitális technológiák és az IT fejlődésével a webfejlesztés és applikációfejlesztés mellé a VR fejlesztés és az kiterjesztett valóság készítés is a repertoár része lett. A kiterjesztett valóság az oktatásban erős növekedésnek indult, és a statisztikák szerint az elkövetkezendő 5 évben ez lesz a vezető technológia ebben a szektorban.
Az utóbbi időszakban a Printosh egyre több VR projektet indított el, a piac bővülni kezdett, és a KKV szektor is igényt tart ilyen jellegű marketingfogásokra. Mi pedig a piac beindulásával együtt az élvonalba kerültünk. Mint B2B marketing ügynökség több értékesítés támogató rendszerhez készítettünk már VR/AR fejlesztéseket, de emellett oktatási célzattal is készültek applikációink. Legyen szó bármelyik vállalati szektorról, az immerzív virtuális valóság technológiáinak semmi sem szab határt.
Tájékozódjon virtuális és kiterjesztett valóság témában!